محمدرضا ایدرم برای کتاب «ما و را» در بخش اصلی کتاب سال و محمد سوری برای فصل اول داستان «سمساره»  در بخش فرعی فصل اول موفق به دریافت مدال نوفه شدند.

به گزارش روابط عمومی جایزه کتاب گمانه‌زن «نوفه»، اختتامیه اولین دوره‌ی جایزه‌ی انتخاب بهترین کتاب گمانه‌زن سال‌، شامگاه پنجشنبه چهارم بهمن‌ماه در مجموعه باغ موزه قصر برگزار شد. در این مراسم که با حضور نویسندگان، مدیران نشر، کارشناسان و هوادارن ادبیات ژانری انجام شد، برگزیدگان هر سه بخش جایزه «نوفه» مشخص شدند. فرزین سوری دبیر اولین جایزه نوفه در سخنانی ضمن تشکر از حاضرین آماری از آثار رسیده به دبیرخانه نوفه ارائه کرد و در مورد نحوه‌ی داوری جایزه کتاب سال و کمیته پنجاه نفره‌ی داوری «نوفه» توضیحاتی داد.

در مهم‌ترین بخش از برنامه، جایزه کتاب سال اهدا شد که از میان پنج کاندیدای نهایی، محمدرضا ایدرم برای کتاب «ما و را» مدال نوفه را از آن خود کرد و از چهار اثر «کاج‌زدگی» اثر ضحی کاظمی، «خدمات دستگاه هیولاساز دمشقی» اثر بهزاد قدیمی، «بی‌‌تابوت» نوشته‌ی لاله زارع و «سورمه‌سرا» اثر رامبد خانلری تقدیر به عمل آمد.

ایدرم پس از دریافت مدال نوفه، در جملاتی گفت: امیدوارم روزی کتاب‌های گمانه‌زن در کتابفروشی‌ها قفسه خود را پیدا کنند و به دیگر به‌عنوان داستان کودکان به آن‌ها نگاه نشود.

خانلری نیز بعد از دریافت تقدیرنامه‌اش و تبریک برنده اصلی، با بیان اینکه تصور می‌کرد مدال نوفه را خواهد گرفت، گفت: امیدوارم برای این کتاب‌ها از این به بعد اتفاقات بهتری بیوفتد.

همچنین ضحی کاظمی ضمن اظهار خوشحالی برای تاسیس جایزه‌ای برای ادبیات گمانه‌زن از عوامل برگزاری این جایزه تشکر کرد و گفت: «من از سال ?? دارم در این ژانر می‌نویسم و هیچوقت این ژانر مخصوصا علمی ‌تخیلی داستان باب سلیقه جوایز ادبی ایران تا به امروز نبوده است. رسانه‌ها تا به حال با من برای تمام کتاب‌های دیگرم به جز «کا‌ج‌زدگی» مصاحبه داشته‌اند ولی در مورد این کتاب چون علمی‌تخیلی است نه، شاید چون آن ها هم نمی‌دانند چطور باید به این ژانر وارد شوند.

او همچنین از نقش مشوق و حمایت‌گر محمدحسن شهسواری، در مسیر نوشتن «کاج‌زدگی» تشکر کرد و ادامه داد: نوشتن در چارچوب ادبیات گمانه‌زن و مخصوصا ژانر علمی تخیلی هنوز بسیار جا دارد ولی برداشتن قدم اول بسیار سخت است. من مطمئنم به زودی نویسنده‌های بهتر و بیشتری در این ژانر خواهند نوشت و روزی را می‌بینم که با افتخار در کتابفروشی‌ها مقابل قفسه کتاب‌های ژانری تالیفی خواهیم ایستاد.

لاله زارع نیز پس از دریافت لوح تقدیرش از کسانی که این جایزه را راه‌انداختند تا صدای متفاوت ادبیات ایران شنیده شود، تشکرد کرد.

همچنین در بخش کتاب سال کودک و نوجوان مراسم، سیدجواد راهنما نویسنده کتاب «خرسی که چپق می‌کشید» از میان پنج کتاب این بخش، شایسته تقدیر شد و هیات داوران (شامل طاهره ایبد،‌ محمدکاظم اخوان، رضا علیزاده و فرزاد خلیلیان) در این بخش هیچ کتابی را شایسته دریافت مدال نوفه ندانستند.

در بخش فرعی فصل اول نیز محمد سوری برای داستان «سمساره» موفق به دریافت مدال نوفه شد و از النا رهبری برای نوشتن داستان «هیولایش»، مهراد ارشادی‌نیا برای «ساعتگرد»، علیرضا برازنده‌نژاد برای نگارش «دریاچه» و محمد فائزی‌فرد برای « نیز تقدیر به‌عمل آمد.

جایزه کتاب سال گمانه‌زن «نوفه» به میزبانی انتشارات پیدایش و همکاری رسانه‌ای مجله سفید و همکاری سایت و اپلیکیشن کتابخوان فیدیبو اولین دوره‌ی خود را با برگزاری این مراسم اختتامیه پایان داد.