Peydayesh   Peydayesh   Search
Peydayesh

شبکه های اجتماعی

باشگاه خوانندگان پیدایش


خرید آنلاین

خرید کتاب، خردسال، کودک، نوجوان، جوان، بزرگسال، نشر پیدایش، خرید آنلاین

نماد اعتماد الکترونیک

کتاب‌های برگزیده

منتخب آموزش و پرورش

نمایندگی‌ها

نمایندگی ها و مراکز پخش کتاب های نشر پیدایش

منتخب‌ شورای کتاب کودک


خبرنامه

خبرنامه و اخبار نشر پیدایش

مجموعه‌های پرفروش


طاقچه

فیدیبو


گزارش تصویری نشست نقد و بررسی کتاب «چال»
پنجمین نشست از سلسله نشست‌های انتشارات پیدایش در حوزه ادبیات بزرگسال روز چهارشنبه 15 مهرماه 1394 در دفتر انتشارات پیدایش برگزار شد. این نشست كه به نقد و بررسی كتاب «چال» اختصاص داشت، با حضور نویسنده كتاب، علی دهقان، علی‌اصغر شیرزادی و علی شروقی، كارشناسان نشست و همچنین جمعی از نویسندگان و كارشناسان حوزه كتاب برگزار شد.

علی اصغر شیرزادی در این نشست با اشاره به جمله‌ای از یک جامعه شناس بزرگ که گفته پایان وحشتناک ده‌ها بار بهتر از وحشت بی‌پایان است، گفت: «کتاب چال از جمله کارهایی است که به هیچکس بدهکار نیست. در قسمت‌هایی از کتاب، به‌خصوص در هیولا نشان دادن برخی از شخصیت‌ها مبالغه شده و همچنین در جاهایی خلا‌ء‌هایی وجود دارد که باید پر می‌شد. اما یکی از ویژگی‌های داستان «چال» این است که موقعیت بر شخصیت غلبه دارد و انسان‌ها اسیر یك وضعیت هستند. ما در این کتاب در تمام مدت با وحشت‌های بی‌پایان روبرو هستیم كه در نهایت با وحشت نهایی، وحشت‌های بی‌پایان از بین می‌رود.»
در ادامه علی شروقی از کارشناسان حوزه کتاب اظهار کرد: «در سال‌های اخیر بیشتر کارهای داستانی که از نویسنده‌های این نسل است در فضاهایی با شخصیت و کاراکتر نزدیک به محیط نویسنده می‌گذرد. اما اخیرا کارهایی می‌بینیم که کارکترها متفاوت از طبقه روشنفکر هستند و بعضا از طبقه کارگر انتخاب می‌شوند.»
وی با بیان اینکه این کتاب گرایش به تمثیلی شدن دارد در نقد آن گفت: «کاراکترها تیپ آشنا از این قشر را به ما نشان می‌دهند و چیزهایی را برای ما توصیف می‌کند که از قبل آمادگی شنیدن آن را داریم در حالی که در ادبیات باید با چیزی مواجه شویم که از قبل انتظار شنیدنش را نداشتیم.»یونس تراکمه، نویسنده و منتقد نیز در این نشست با انتقاد از نوع روایت کتاب چال گفت: «هنرمند می‌تواند در کارش خلاقیت به خرج دهد و قر و اطوار بریزد به شرط اینکه توجیه لازم را در داستان داشته باشد. در حالی که من دلیل ساختاری برای این طرز روایت در داستان پیدا نکردم و نمی‌دانم اگر داستان سرراست روایت می‌شد چه چیزی را از دست می‌داد و حالا چه چیزی به دست آورده بنابراین از نظر من کتاب اشکال روایتی دارد. این نوع شاعرانگی دایره لغات مشخصی می‌خواهد اما راوی ما چقدر سواد دارد و کتاب خوانده است. البته من فکر می‌کنم نمی‌شود برای هنرمند دستورالعمل صادر کرد اما خود کتاب باید خودش را توجیه کند.»محمد تقوی نیز با انتقاد از این که در این کتاب اطلاعات از راوی اندک است و گاهی راوی گم می‌شود گفت: «در این کتاب می‌خواهید جهان را به واسطه تشبیهاتتان بسازید و این باعث می‌شود در بعضی قسمت‌ها داستان گم ‌شود. همچنین دست‌کم گرفتن راوی باعث شده نتوانیم طرح داستان را به خوبی تشخیص دهیم و این باعث می‌شود جنبه‌ی قابل لمس داستان کمرنگ شود.»
وی در عین حال با بیان اینکه این داستان حاوی ارزش‌هایی نیز بوده اظهار کرد: «تكیه این داستان بر شخصیت‌شناسی و داشتن رابطه علی با داستان نیست بلکه بیشتر بحث اتفاق است. البته من از بسیاری جهات از این کتاب لذت بردم.»علی دهقان نویسنده این کتاب ضمن قدردانی از حضور و اظهار نظر نویسندگان و کارشناسان در این نشست گفت: «من پرهیز داشتم که داستان ادعای تئوریک داشته باشد. من هرگز کودک کار نبودم اما جایی زندگی کردم که دور و برم چنین افرادی را دیده‌ام. همچنین می‌خواستم زمان قصه به نوعی معلق باشد که مساله ایجاد نکند.»

به (ایمیل)
نام فرستنده
ایمیل فرستنده
توضیحات

کاتالوگ

کتاب‌های پیشنهادی این هفته


کتاب‌های در دست انتشار

کتاب‌های دردست انتشار، نشر پیدایش، کتاب خردسال، کودک، نوجوان، جوان، بزرگسال، طنز، ادبیات، ژانر وحشت، علمی، سرگرمی

بازیتاریخ به روز رسانی

ورود


نظرسنجی

نظر شما در مورد دسترسی به اطلاعات مورد نیاز در این سایت چیست؟© 2013 - 2014 انتشارات پیدایش ذکر هرگونه مطلب، فقط با ذکر منبع مجاز است طراحی و برنامه نویسی:گروه مهندسی پویا